W 2010 roku oszacowano liczbę osób z migotaniem przedsionków na prawie 21 mln mężczyzn i 12 mln kobiet. Wśród dorosłych w średnim wieku, w Europie
i Stanach Zjednoczonych, migotanie przedsionków wystąpi u co czwartej osoby. Przewiduje się, że do 2030 roku liczba pacjentów z tym schorzeniem w Europie może zwiększyć się do 17 mln.
Migotanie przedników częściej występuje u osób starszych oraz u pacjentów z takimi chorobami, jak choroba wieńcowa, wady zastawkowe, otyłość, cukrzyca lub przewlekła choroba nerek.
Dlaczego temat kardiowersji zaczynam od migotania przedsionków? Z tego powodu, że głównie wykorzystuje się ją do leczenia tego rodzaju zaburzenia rytmu.
Kardiowersja jest zatem metodą, która kardiolodzy wykorzystują do przywracania prawidłowego rytmu serca – rytmu zatokowego.
Kardiowersję można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszym jest kardiowersja farmakologiczna, w której wykorzystujemy leki. Zwykle podajemy je dożylnie pod kontrolą telemetrii, czyli ciągłego EKG. Krzystamy z takich leków antyarytmicznych jak amiodaron lub propoafenon. W drugim używamy prądu elektrycznego – „elektrycznego resetu” Ta druga metoda odbywa się poprzez zewnętrze przyłożenia do klatki piersiowej dwóch elektrod. Jedną elektrodę przykleja się do mostka, drugą w okolicy koniuszka serca. Poprzez takie ułożenie elektrod wytwarza się bieguny elektryczne, których zadaniem jest przeprowadzić ładunek elektryczny przez oś serca. Brzmi strasznie, jednak kardiowersję elektryczną wykonuje się w znieczuleniu, po to żeby pacjent nie odczuwał bólu. Nad przebiegiem zabiegu czuwa dwóch lekarzy: anestezjolog i kardiolog. Czas trwania kardiowersji elektrycznej jest zwykle bardzo krótki. Gdy pacjent zapada w głęboki sen po podaniu dożylnego środka znieczulającego, pod kontrolą EKG, wyzwala się impuls elektryczny za pomocą defibrylatora. Energię impulsu wybiera się w zależności od rodzaju arytmii i waha się ona od 75 J (Dżuli)- do 360 J. Sam moment resetu elektrycznego jest zsynchronizowany z wykresem EKG w ten sposób, aby zsycnochronzwoać się z pracą przedsionków, a nie komór.
Ca należy wiedzieć przed zabiegiem?
Przede wszystkim musimy ustalić, jak długo trwa arytmia. Jest to o tyle ważne, gdyż migotanie przedsionków sprzyja powstawaniu skrzeplin. Jeżeli czas trwania arytmii nie jest możliwy do ustalenia, to przed wykonaniem kardiowersji należy poddać pacjenta leczeniu przeciwzakrzepowemu na min. 4 tygodnie przed planowanym zabiegiem.
Przed kardiowersją należy wykonać echo serca i skorzystać z porady kardiologa, aby uzyskać informację, czy serce pacjenta ma odpowiednie warunki, aby wdrożyć tę procedurę.
W dniu zabiegu należy przyjąć leki, popijając je mała ilością wody i pozostać na czczo. Trzeba również powstrzymać się od jedzenia i picia przez 4 godziny po zabiegu.
Pacjent może z reguły wyjść do domu już tego samego dnia, pamiętając o tym, żeby przynajmniej raz w miesiącu wykonać EKG u Lekarza Rodzinnego.