„Cukrzyca – personalizacja terapii i opieki nad pacjentem” – recenzja

Spread the love

12Wakacje już się zaczęły, więc to idealna pora na to, aby rozejrzeć się za książką do czytania. Medykom i laikom  polecam nową pozycję wydawnictwa PZWL „Cukrzyca – personalizacja terapii i opieki nad pacjentem”.  Temat nie jest wakacyjny, ale książka jest na tyle „lekka” stylistycznie, że zdecydowanie można ją polecić jako lekturę w wolnym czasie.

Zabierając się do czytania tej pozycji sądziłam, że omawia ona problemy obu rodzajów cukrzycy. – cukrzycy t I i II. Jednak-ku mojemu rozczarowaniu- autorzy tej książki skupili się głównie na cukrzycy typu pierwszego. Temat ujęty jest z punkty widzenia problemów pediatrycznych. Jednak to nie umniejsza wartości tej książki. Z całą pewnością książkę można polecić też internistom.

Wyjątkowość książki polega na multidyscyplinarnym podejściu do problemu cukrzycy W książce znajdziemy bowiem omówienie problemu celiakii i innych zaburzeń pokarmowych, chorób pasożytniczych, endokrynopatiach oraz np. bielactwa. Na uwagę zasługuje również poruszany w książce ważny, choć często bagatelizowany temat zburzeń psychicznych u diabetyków.

Osobiście bardzo mi się podobała ostatnia część książki, opisująca różne przypadki kliniczne. Wspomniane opisy zawierają komentarze  lekarzy- specjalistów, co jest niewątpliwym walorem tej pozycji.

Basia Łęczycka

Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Aktualnie w trakcie specjalizacji z kardiologii. Fascynatka nowych mediów i innowacji nie tylko w dziedzinie medycyny.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *