Zdecydwałam ! #Nie zabieram

Spread the love

W polskim prawie obowiązuje tzw. zgoda domniemana na pobranie narządów od zmarłej osoby. Teoretycznie oznacza to, że brak sprzeciwu zmarłego oznacza jego zgodę na pobranie. Jednak  obecnie promuje się podpisanie i noszenie przy sobie oświadczenia woli, które jednoznacznie rozwiewa wątpliwości co do możliwości pobrania narządów zarówno dla rodziny, jak i personelu medycznego w przypadku nagłej śmierci człowieka.

Oświadczenie takie nie jest aktem prawnym tylko drukiem informacyjnym, wyrażającym dojrzałość decyzji i świadoma zgodę zmarłej osoby na pobranie narządów.

Oświadczenie takie możecie pobrać ze strony www.dawca.pl

[su_youtube url=”https://youtu.be/QTtyGqLTCTM” height=”340″]

 

Kampania społeczna „Dawca.pl” to innowacyjny projekt prowadzony przez grupę studentów z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz innych gdańskich uczelni. Jej celem jest uświadamianie polskiego społeczeństwa, podnoszenie poziomu wiedzy na temat procedur przeszczepiania tkanek, komórek i narządów oraz zwiększanie społecznej akceptacji dla tej metody leczenia oraz dobrowolnego dawstwa narządów

Basia Łęczycka

Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Aktualnie w trakcie specjalizacji z kardiologii. Fascynatka nowych mediów i innowacji nie tylko w dziedzinie medycyny.

Recommended Articles

3 Comments

  1. Popieram! Ja też nie zabieram!

  2. Ja tez podpisałam…. Noszę te informacje ze sobą w portfelu. Pozdrawiam.

  3. Czy wydaje Wam się, że w polskich warunkach jest o bezpieczne? Tyle się słyszy o układach ratowników medycznych z przestępcami, którzy po prostu nie ratują człowieka ponieważ wiedzą, że mogą z korzyścią “opchnąć” jego organy?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *