M.O.S.T. do zdrowia

Spread the love

Kardiolodzy myśląc o zawale serca mówią: czas to mięsień. Neurolodzy myśląc o udarze niedokrwiennym mózgu mówią: czas to mózg. Zarówno w jednej, jak i drugiej jednostce chorobowej liczy się czas od prawidłowego rozpoznania i sklasyfikowania objawów do szybkiego podjęcia leczenia.

Ten czas zależy głównie od nas, bo objawy występują zwykle nagle. Dlatego jeżeli tylko zauważysz, objawy ujęte w akronimie M.O.S.T niezwłocznie dzwoń po pomoc!

M. jak mowa niewyraźna

O. jak opadanie kącika ust

S. słabość jednej z kończyny (zwykle objawy dotyczą jednej połowy ciała, osłabieniu może towarzyszyć mrowienie)

T. jak telefon po pogotowie Wybierz numer alarmowy “112” lub “999” i powiedz o swoich objawach

NIE CZEKAJ CZAS TO MÓZG

Dodatkowe objawy to:

 • zawroty głowy, dezorientacja, zaburzenia pamięci
 • zaburzenia równowagi, utrata koordynacji
 • ciężki ból głowy

Każdy powinien zapamiętać te charakterystyczne objawy. W zapamiętaniu może pomóc wam piosenka  lekarza ze Stanów  – ZDoggMD.

[su_youtube_advanced url=”https://www.youtube.com/embed/DPsTqR31bWc” height=”340″][su_youtube url=””][/su_youtube_advanced]

Basia Łęczycka

Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Aktualnie w trakcie specjalizacji z kardiologii. Fascynatka nowych mediów i innowacji nie tylko w dziedzinie medycyny.

Recommended Articles

5 Comments

 1. 🙂 Udar cieplny to co innego, niż udar niedokrwienny mózgu. Ten pierwszy jest wynikiem odwodnienia i oddziaływania wysokiej temperatury otoczenia na organizm. Ten drugi, o którym mówię w poście jest wynikiem zatoru (zatkania) przepływu w tętnicy doprowadzającej krew do mózgu. Skutkiem zatkania tętnicy jest niedokrwienie pewnego obszaru mózgu i lokalna martwica jego komórek. Manifestuje się to np. porażeniem, czy ubytkiem mowy, co może to być potencjalnie nieodwracalne. Dlatego jest tak ważny czas od rozpoznania do leczenia. …masowanie skroni…. to niestety tutaj nie pomoże.
  Pozdrawiam

 2. Ja pamiętam akcję uczenia dzieci w wieku wczesnoszkolnym piosenki “Heroes act F.A.S.T.”
  https://www.youtube.com/watch?v=YHzz2cXBlGk

  1. Super:) o to chodzi, powinniśmy co jakiś czas wracać do tego typu tematyki.
   Ja niestety nie pamiętam żadnej akcji w szkole na temat udaru czy zawału serca.

 3. Pani Doktor! a może Pani spróbuje swoich się w twórczości muzycznej… Nie ma to jak zaskakujący pomysłowością lekarz. Ciekawa forma zawsze trafia szybciej do pamięci i pozostaje na dłużej…. no zasięg akcji jest większy:)

 4. Mnemotechnika w służbie zdrowia. To ma sens więcej poproszę:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *