Syndrom klasy ekonomicznej

Spread the love

Economy Class Syndrome (ECS) czyli syndrom klasy ekonomicznej jest chorobą, która może nam zagrażać przy długotrwałym unieruchomieniu. Taka sytuacja kojarzy się nam z podróżami samolotem, ale może dotyczyć także dłuższej jazdy samochodem, pociągiem lub siedzeniem przy biurku.

Długotrwałe utrzymanie jednej pozycji oraz związany z nią nacisk na tylne powierzchnie uda oraz dół podkolanowy powodują zastój krwi żylnej w kończynach dolnych, co skutkuje powstaniem zapalenia. Czynnikami sprzyjającymi tej sytuacji: są miejscowy stan zapalny oraz stan nadkrzepliwosci spowodowany odwodnieniem. Skrzepy krwi powstałe w układzie żylnym nóg mogą urwać się i w raz prądem krwi popłynąć  do płuc  powodując zatorowość płucną.  Taka sytuacja może wystąpić w trakcie lotu lub nawet kilka tygodni po locie. Schorzenie w skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci.. Najbardziej narażeni na wystąpienie ECS są: osoby starsze, pacjenci z chorobami, które sprzyjają zakrzepicy, pacjenci po niedawnych operacjach,  chorzy z choroba nowotworową, kobiety w ciąży.

Wśród czynników ryzyka wymienia się również:

palenie tytoniu

odwodnienie

picie napojów alkoholowych lub zawierających kofeinę

otyłość

antykoncepcja hormonalna.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić w trakcie naszej podróży?

 – obrzęk tylko jednego podudzia lub ramienia,

 – zasinienie kończyny 

 – trudności w oddychaniu

 – ból w klatce piersiowej

 – omdlenie/zasłabnięcie..

Ogólne wskazówki dotyczące zapobiegania  zakrzepicy

* Pij dużo wody przed i podczas podróży, aby zapobiec odwodnieniu.

* Nie należy pić alkoholu i kofeiny w trakcie lotu, ponieważ substancje te powodują odwodnienie.

* Podczas lotu noś luźne ubranie i wygodne buty.

* Unikaj pozycji ze skrzyżowanymi nogami

* Spaceruj kiedy tylko się da. Staraj się siedzieć w fotelu przy przejściu, aby można było się rozciągnąć i łatwiej przemieścić się

Jeśli jesteś w grupie wysokiego ryzyka należy skonsultować się z lekarzem na temat możliwych kroków zapobiegawczych np. przepisania leków przeciwzakrzepowych, zwykle w formie iniekcji podskórnych.

Basia Łęczycka

Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Aktualnie w trakcie specjalizacji z kardiologii. Fascynatka nowych mediów i innowacji nie tylko w dziedzinie medycyny.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *