Co spędza sen z powiek młodych lekarzy?
Pierwszy samodzielny dyżur.
Na każdym kursie zaawansowanej pomocy medycznej (ALS) można usłyszeć, ze interniści zawsze maja czas na diagnozę, dlatego działają wolniej, z większym zastanowieniem podejmują decyzje. Anestezjolodzy natomiast są pod względem czasu mniej uprzywilejowani. Stany, którymi się zajmują wymagaj natychmiastowych działań. Zarówno jedni jak drudzy maja wspólny mianownik, muszą prawidłowo rozpoznać sytuacje, w których zagrożone jest życie człowieka.
Rozpoznawanie i leczenie stanów nagłych w internie spędzało mi swego czasu sen z powiek. Przeglądałam i robiłam notatki z kilkanaście grubych książek. aby poznać odpowiedzi na nurtujące mnie pytania i ubrać odpowiedzi w czytelne, jasne i zapamiętywalne (raz na całe życie ) schematy postępowań. Za moich czasów studenckich było pozycja pod red. Prof Kokota, które była jedyną, (aczkolwiek pozostawiając wiele do życzenia) wskazówka porządkująca tą dziedzinę medycyny, która jest kluczowa dla zarówno młodego, jak i doświadczonego lekarza.
Dziś ukazała się na rynku pozycja pod redakcją prof. Krystyna Sosady ” Ostre stany zagrożenia życia w chorobach wewnętrznych”, wydawnictwa PZWL, która powinna być obowiązkową książką dla każdego ratownika medycznego, młodego lekarza stażysty, rezydenta, studenta medycyny, czy praktykujących już doświadczonych lekarzy.
We wstępie znajdziemy zagadnienia związane z ratownictwem medycznym, pierwszą pomoc, łańcuch przeżycia oraz aktualne wytyczne dotyczące resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Książka podzielona jest na rozdziały z uwzględnieniem poszczególnych dziedzin medycznych, min. gastroenterologii, kardiologii, pulmonologii, hematologii, toksykologii, stany nagłe pochodzenia środowiskowego, psychiatrii, nefrologii, neurologii. W niezwykle klarowny sposób wprowadza czytelnika w temat wychodząc od definicji problemu, krótko i zwięźle mówi o etiologii. Przeprowadza nas przez proces różnicowania oraz postępowania. Posiada przy tym dużo algorytmów diagnostyczno – leczniczych ubranych czytelne i pomocne schematy. Oto klika przykładów.
Jak na tak szybko rozwijającą się dziedzinę medycyny jest to bardzo zwięzły podręcznik, który uwzględnia aktualny stan wiedzy i opiera się na najnowszych standardach. Jej struktura pozwala na szybką powtórkę. W książce zawarta jest praktyczna wiedza, na której najbardziej nam zależy w naszej codzienności. Ta książka jest dobrą inwestycją na lata i powinna się znaleźć swoje miejsce w pamięci, a później na półce każdego medyka.