Wszyscy mówią o szkodliwości wysokiego ciśnienia. A czy powinnyśmy przejmować się za niskim ciśnieniem?
Optymalne ciśnienie tętnicze krwi to wartość 120/80 mm Hg. Generalnie im mniejsze ciśnienie, tym lepiej. Nie ma określonego dolnego limitu ciśnienia tętniczego, więc jeżeli niskie ciśnienia są dobrze przez nas tolerowane, to nie powinniśmy tym się martwić.
W moim przychodnianym gabinecie, zwłaszcza w te ostatnie ciepłe dni, często pada pytanie czy ciśnienie 85/50 świadczy o chorobie?
Jeżeli zdarzy się nam mieć takie niskie ciśnienie, dopóki dobrze się z nim czujemy, to nie ma sensu zaprzątać sobie głowy. Przewlekle niskie ciśnienie staje się niebezpieczne, kiedy zaczną się objawy, takie jak:
Zawroty głowy i bóle głowy
Omdlenie i brak koncentracji
Problemy z widzeniem
Nudności
Zmęczenie
Spadek nastroju
Co może być przyczyną niskiego ciśnienia? Przede wszystkim:
ODWODNIENIE
Odwodnienie zwykle powoduje obniżenie ciśnienia. Choć tym, którzy leczą się na nadciśnienie, niech nie przyjdzie do głowy prowokować ten stan. Odwodnienie, które jest skutkiem nadmiernej utraty płynów i niedostatecznego ich uzupełnienia NIE jest automatycznie gwarantem niskiego ciśnienia.
Takie sytuacje, jak gorączka, wymioty, biegunka, nadużywanie leków moczopędnych, wysoka temperatura otoczenia, wysiłek fizycznym mogą prowadzić do odwodnienia.
Nawet łagodne odwodnienie (utrata zaledwie 1 do 2 procent masy ciała), może powodować osłabienie, zawroty głowy i zmęczenie.
Są pewne sytuacje, które siłą rzeczy wymuszają spadek ciśnienia tętniczego:
- Niedociśnienie ortostatyczne – chyba najczęstsze u młodych ludzi. Wszystkie sytuacje, wymagające długotrwałej pozycji stojącej, mogą spowodować obniżenie ciśnienia. Dolegliwość ta dotyczy przede wszystkim ludzi młodych i występuje, można powiedzieć, z powodu nieporozumienia między pracą serca i układu nerwowego.
- Długotrwałe unieruchomienie
- Ciąża zwłaszcza ciągu pierwszych 24 tygodni
- Wszystkie leki na nadciśnienie tętnicze, leki na depresję, chorobę Parkinsona, czy nitraty
- Problemy z sercem
Do chorób serca, które mogą prowadzić do niskiego ciśnienia krwi należy bradykardia. problemy z zastawkami serca, a u starszych osób zawał, niewydolność serca. W tych sytuacjach serce może nie być w stanie przepompować takiej ilości krwi, która byłaby w stanie zaspokoić potrzeby organizmu. - Problemy endokrynologiczne zwłaszcza problemy z tarczycą, czy z niskim poziomem cukru we krwi oraz w niektórych przypadkach cukrzycy.
Pojedynczy pomiar, wskazujący na niższe niż normalne ciśnienie, nie jest powodem do niepokoju. Jednakże, spadek ciśnienia krwi – nawet o 20 mm Hg może powodować zawroty głowy lub omdlenie. A gwałtowny spadek ciśnienia krwi sygnalizuje czasem głębszy problem. Obserwujemy takie spadki ciśnienia przy bardzo poważnych chorobach, do których można zaliczyć:
Ciężkie zakażenia prowadzące do wstrząsu septycznego
Reakcje alergiczne zwłaszcza jej ciężka postać – reakcja anafilaktyczna oraz wspominanie wyżej niewydolność i zawał serca
Wymagają one natychmiastowej hospitalizacji.
W przypadku niskiego ciśnienia i objawów z nim związanych należałby odwiedzić lekarza. Gdy mimo niskiego ciśnienia czujemy się dobrze, po prostu zaleciłabym szklankę wody lub nawet dwie, w końcu woda w tym przypadku jest najlepszym lekarstwem.
/AHA/
Spadek ciśnienia może zaprowadzić na SOR w przypadku przełomu nadnerczowego. Dobrze i o tym pamiętać.