Nie można całkowicie wyeliminować źródła wolnych rodników z naszego życia. Jednak można unikać nadmiernej ekspozycji na nie. Wolne rodniki to przyczyna choroby niedokrwiennej, dysfunkcji metabolicznych, chorób nowotworowych i główna przyczyna starzenia się. Jak można zminimalizować skutki ich dzialania na naszasze organizm?
1.NIE PAL! Dym tytoniowy jest trucizną. Dostarcza on wolnych rodników bezpośrednio do płuc. Jest on czynnikiem ryzyka chorób sercowo -naczyniowych, a także chorób nowotworowych. To samo dotyczy wdychania spalin samochodowych i biernego palenia. Nasz kraj pracuje nad tym, aby ograniczyć ilość smogu w miastach, a palenie w miejscach publicznych jest już zabronione.
2.UNIKAJ NADMIERNEJ EKSPOZYCJI NA PROMIENIE UV. Promieniowanie UV ma w sobie na tyle dużo energii, aby rozbić wiązania chemiczne. Dlatego też długa ekspozycja na słońce, przyspiesza proces starzenia, zwłaszcza skóry. Zarówno promienie słoneczne, jak również to promieniowanie, z których korzystają solaria, uszkadzają włókna kolagenu i elastyny. To one głownie nadają jędrność i gładkość skórze. Promienie UV powodują pogrubienie warstwy rogowej, przez co skóra staje się gruba, mało elastyczna i szorstka. Promieniowanie wpływa też destrukcyjnie na naczynia krwionośne zaopatrujące skórę w substancje odżywcze, poza tym niszczą włosy i paznokcie.
3.NIE STRESUJ SIĘ. Stres psychiczny, przewlekły jest jednym z czynników, wywołujących choroby. Ciągła ekspozycja na hormony stresu – kortyzol, adrenalina, noradrenalina, przesuwają równowagę komórkową w stronę utleniania.
4.JEDZ MNIEJ. Od dawna wiadomo, że istnieje związek pomiędzy kalorycznością posiłków, a długowiecznością. Ludzie spożywający mniej kaloryczne posiłki, żyją dłużej, chorują mniej cieszą się zdrowym i młodym wyglądem.
5.DBAJ O SIEBIE. Okazuje się, że wiele wolnych rodników powstaje podczas infekcji bakteryjnych i wirusowych. Bronią naszych fagocytow w infekcjach jest uruchomienie produkcji silnych wolnych rodników. Te wolne rodniki wytworzone przez makrofagi, monocyty, czy granulocyty, atakują struktury komórkowe bakterii i DNA wirusów. Obrona jak widać ma swoja cenę. I jest to cena stresu oksydacyjnego.
6.ĆWICZ REGULARNIE. Otóż podczas wysiłku fizycznego uruchamiane są procesy utleniania. Stres oksydacyjny jest konsekwencją silnie rosnącego zapotrzebowania tlenowego. W czasie wysiłku zużycie tlenu w mięśniach wzrasta nawet 200 razy. Dobrą wiadomością jest fakt, że przy regularnym treningu organizm świetnie się adaptuje to tych warunków i bardzo dobrze radzi sobie ze skutki nadmiernego napływu szkodliwych rodników.
7.PIJ WODĘ, UZUPEŁNIAJ MINERAŁY I DOSTARCZAJ ANTYOKSYDANTY. Nasza dieta pozostaje monotonna i jest w dużej mierze wysoko przetworzona. Dlatego mimo to, że do naszych żołądka wrzucamy trochę gotowych buraczków ze słoika, trochę zielonej sałaty ( z nawozami),to wciąż nie oznacza zbilansowanej diety. Bez odpowiedniej suplementacji, przy naszym szybkim stylu życia, raczej nie damy rady.