5 faktów, które powinieneś znać przed koronarografią

Spread the love
  • Czym jest koronarografia?

Jest to zabieg diagnostyczny i dotyczy obrazowania naczyń wieńcowych. Zaliczamy go do procedur inwazyjnych, z naruszeniem ciągłości tkanek miękkich. Uraz jest niewielki, gdyż nakłuwamy tętnicę w okolicy nadgarstka lub w okolicy pachwinowej. Obraz naczyń uzyskuje się w wyniku wprowadzenia do naczyń krwionośnych kontrastu, czyli środka cieniującego, który możemy uwidocznić za pomocą promieni rentgenowskich.

  • Jak przebiega badanie?

Zabieg wykonuje się w pracowniach hemodynamicznych, które są wyposażone w specjalistyczny sprzęt. Pacjent w trakcie zabiegu jest cały czas przytomny i leży w pozycji na plecach. Przykryty jest cały prześcieradłem sterylnym, odkryte jest tylko miejsce dostępu do naczynia. W zależności od preferencji lekarza wykonującego badanie, nakłuwa się tętnicę promieniową lub udową. Następnie w światło naczynia wprowadza się tzw. koszulkę, czyli venflon z zastawką. Stanowi ona prowadnik dla właściwego cewnika. Zarówno cewnik, jak i kontrast podawany do naczynia, są wykonane z materiałów pochłaniających promienie rentgenowskie, dlatego mogą być zobrazowane na ekranie monitora. Kiedy końcówka cewnika znajdzie się w okolicy ujścia tętnic wieńcowych, w opuszce aorty, zostaje podany środek kontrastowy

Sam moment podania może, choć nie musi być, odczuwany przez Pacjenta. Niektórzy zgłaszają uczucie gorąca, rozchodzące po całym ciele lub metaliczny smak w ustach. W trakcie badania, na głową pacjenta porusza się coś w rodzaju głowicy. Jest to lampa rentgenowska, która fotografuje tętnice wieńcowe pod różnymi kątami.

Po analizie obrazu koronarografii zostaje podjęta decyzja o wykonaniu zabiegu angioplastyki, czyli ewentualnym udrożnieniu zwężonego lub zamkniętego naczynia. Po zabiegu, w miejscu nakłucia tętnicy, zakłada się opaskę uciskową, a pacjent wraca na swoją salę.

  • Jak długa jest hospitalizacja?

Samo badanie trwa od 30 do 90 minut, a czas pobytu w szpitalu zależy od powodów wykonania koronarografii. Jeżeli jest to tryb planowy, to w szpitalu spędzimy około dwóch dni. Jeżeli jest to tryb ostry, który dotyczy leczenia zawałów wieńcowych, to czas hospitalizacji wydłuży się do około tygodnia.

  • Jak należy przygotować się do badania?

Przede wszystkim chory powinien zabrać ze sobą wszystkie leki, które przyjmuje oraz całą dokumentację leczenia. Jeżeli wśród leków są leki rozrzedzające krew, warto skonsultować się z lekarzem, który zadecyduje, czy należy je dostawić. Z tego powodu, że koronarografia jest zabiegiem inwazyjnym, można rozważyć możliwość zaczepienia się na WZW B, jeżeli Pacjent nie był szczepiony. W dniu badania trzeba postać na czczo, zwykle Pacjent jest intensywnie nawadniany dożylni. Przed przyjęciem i po wypisaniu ze szpitala należy pamiętać, żeby dużo pić. Odpowiednie nawodnienie może nas ustrzec przed ewentualnymi powikłaniami związanym z podaniem środka kontrastowego i niewydolnością nerek.

  • Czy coś nam grozi podczas zabiegu?

Jeżeli badanie jest planowe, a pacjent jest stabilny, to ryzyko powikłań związanych z zabiegiem wynosi poniżej 1%. Należy jednak pamiętać, ze ryzyko to wzrasta wraz z wiekiem, zwłaszcza u pacjentów z licznymi obciążeniami i chorobami współistniejącymi, tj. cukrzycą czy niewydolnością nerek. Generalnie koronarografia uważana jest za zabieg bezpieczny.

Basia Łęczycka

Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Aktualnie w trakcie specjalizacji z kardiologii. Fascynatka nowych mediów i innowacji nie tylko w dziedzinie medycyny.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *