Łuszczyca – czym jest i jak sobie z nią radzić?

Spread the love

*Materiał Partnera*

Szacuje się, że łuszczyca dotyczy 1-3% populacji. Jest to przewlekła, zapalna choroba skóry, która objawia się m.in. wysypkami, łuszczącymi się plamami, swędzeniem, pieczeniem, a nawet krwawieniem skóry. Wielu pacjentom dermatoza ta znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie i ma poważny wpływ na ich życie, nie tylko ze względów estetycznych, ale również psychologicznych. Obecnie na rynku istnieje wiele produktów, które mają łagodzić objawy tej dermatozy, takich jak na przykład szampony na łuszczycę czy specjalne kremy. Niestety nie zawsze okazują się one skuteczne. Czym dokładnie jest łuszczyca i jak sobie z nią radzić? Podpowiadamy.

Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca to przewlekła, zapalna choroba skóry, która ma nawrotowy charakter. Dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet, a także dzieci, a więc osób w różnym wieku i może pojawić się na każdym etapie naszego życia. Dermatoza ta polega na intensywnym namnażaniu się komórek naskórka, przez co dochodzi do ich nadmiernego rozrostu. Objawy choroby mogą być widoczne na owłosionej skórze głowy. Dlatego w takim przypadku chorzy sięgają na przykład po szampony na łuszczycę. Jednak nierzadko czerwone, wypukłe plamy, pokryte srebrną łuską występują na ciele. Najczęściej wówczas umiejscawiają się na kolanach, łokciach i plecach.

Czy warto sięgać po szampony na łuszczycę?

U większości pacjentów z łuszczycą obserwuje się objawy tej dermatozy na owłosionej skórze głowy. Zmiany skórne w tym miejscu są niezwykle trudne do ukrycia i bardzo często występują nie tylko na samej głowie, ale również na czole i karku, tworząc tzw. koronę łuszczycową. W przebiegu tej dermatozy może dojść do nadmiernego wypadania włosów. Jednak nierzadko pukle pacjentów są gęste i bujne. 

Jednym z elementów profilaktyki tej dermatozy są szampony na łuszczycę. Produkty te, podobnie jak szampony na łojotokowe zapalenie skóry głowy, zawierają w swoim składzie substancje o działaniu łagodzącym, kojącym i nawilżającym. Mają również działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu wspomagają proces regeneracji naskórka i ograniczają rozrost patogenów.

Jak radzić sobie z łuszczycą?

Łuszczyca obecnie jest chorobą nieuleczalną, która przebiega z zakresami zaostrzeń i remisji. Dlatego postępowanie pacjentów powinno być zależne od tego, w jakiej fazie choroby się znajdują. Cały czas powinni być pod kontrolą dermatologa, który ustala leczenie i pielęgnację zajętej chorobowo skóry. W okresie zaostrzenia zazwyczaj stosuje się preparaty z kwasem salicylowym czy glikokortykosteroidy. Czasami lekarz decyduje o włączeniu leczenia ogólnoustrojowego. W niektórych przypadkach wystarcza leczenie miejscowe. Zarówno w okresie zaostrzenia, jak i remisji bardzo istotna jest pielęgnacja skóry. Warto wykorzystywać w niej szampony na łuszczycę, a także produkty zawierające w swoim składzie emolienty.

Łuszczyca
Grafika: freepik.com

Basia Łęczycka

Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Aktualnie w trakcie specjalizacji z kardiologii. Fascynatka nowych mediów i innowacji nie tylko w dziedzinie medycyny.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *