Uszkodzenie naczyń krwionośnych, otwarte owrzodzenia, zgorzel, zapalenie żył, zakażenia skóry, amputacja kończyn i gnijące dziąsła to tylko niektóre skutki działania „krokodyla”. Po takim wstępie skojarzenie z filmem „Świt żywych trupów” nasunęło mi się samo.
To zdjęcie zaczerpnięte z filmu powala estetyką w stosunku do obrazów ludzi pojawiających się na rosyjskich izbach przyjęć.
Desomorfina potocznie zwana „krokodylem” chemicznie jest pochodną kodeiny. Podobnie jak cała grupa opiatów ma działanie uspokajające i przeciwbólowe i oczywiście uzależniające. „Krokodyl” z założenia ma zawierać tylko desomorfinę, ale ze względu na fakt masowej domowej produkcji zawiera inne niebezpieczne składniki. Dla przykładu do produkcji narkotyków używana jest benzyna, rozpuszczalniki do farb, kwas chlorowodorowy. Niektóre z nich maja działanie żrące.
Można sobie wyobrazić, że osoba, która zaaplikuje sobie desmorfinę z tymi dodatkami zostaje obrazowo mówiąc „rozpuszczona od środka”. Najpierw powstają zielonkawe lub czerwone przebarwienia na skórze, która zaczyna przypominać skórę krokodyla – stąd uliczna nazwa narkotyku.
Swoją popularność zawdzięcza oczywiście cenie jak i właściwościom. Desmorfina ma działanie przeciwbólowe 10 x silniejsze od morfiny. Niestety jest dużo bardziej toksyczna. Czas działania euforii po spożyciu jest krótki to tylko 2 godziny. Ze względu na krótki okres „high-u”, dawkowanie jest częste w celu uniknięcia objawów odstawienia.
Poniżej wszystkie potencjalne skutki używania „krokodyla”:
Uszkodzenie naczyń krwionośnych
Otwarte owrzodzenia, zgorzel, zapalenie żył
Zakażenia skóry i tkanek miękkich, kości
amputacji kończyn
zapalenie płuc lub opon mózgowo – rdzeniowych
Utrata zębów wskutek gnijących dziąseł
Wyniszczenie
Zakażanie HIV i HCV
Zaburzenia poznawcze, utrata mowy i upośledzenie zdolności motoryczne
Utrata pamięci i zaburzenia koncentracji
Uszkodzenie wątroby i nerek
Zgon