Dlaczego kardiolodzy bawią się prądem?

Spread the love

Podczas wypełniania zleceń, wpada pielęgniarka do pokoju lekarskiego i krzyczy: – Szybko na „erke”. Rzucamy wszystko i biegniemy we wskazane miejsce. Okazuje się, że pacjent przyjęty klika dni temu z zaostrzeniem niewydolność serca, stracił przytomność. Na ekranie monitora ukazał się nam chaotyczny zapis migotania komór. Jest to równoznaczne z zatrzymaniem krążenia

Klika krótkich komend: – masuj…, – podaj defibrylator…, – 360 Juli…, – uwaga ładuje!…, – strzał  iskry życia.

Na monitorze powrócił znowu regularny rytm….

–Jest! Wrócił!. Następnie ocena tętna innych parametrów życiowych. Rzeczywiście wrócił.

Już wszystkie dzieci w przedszkolu wiedzą, że urządzeniami elektrycznymi nie należy się bawić. Niektórzy mali eksploratorzy – ryzykanci nie przejmują się zakazami rodziców i na chybił trafił wkładają paluszki lub inne rzeczy w otwory gniazdka elektrycznego. Są tacy szczęśliwcy, którym owo eksplorowanie uchodzi płazem – wychodzą z tego zdarzenia bez uszczerbku na zdrowiu. A niektórzy dostają dodatkową dawkę czasami śmiertelnej energii.

Kardiolodzy niestety należą do tych, którzy obcują z prądem praktycznie bez przerwy. Używamy go w celu leczenia arytmii, a nawet czasami, jak widać powyżej, ratujemy dzięki niemu życie. Kardiowersja i defibrylacja o tych zabiegach jest mowa.

Zatrzymanie krążenia to zawsze duże przeżycie, nie tylko dla poszkodowanego, ale także dla ratujących. Nie trzeba chyba mówić, że liczy się tutaj błyskawiczna reakcja świadków zdarzenia. Zobaczcie co dzieje się w trakcie migotania komór.

[youtube id=”ZzlfV3DOsrA” width=”600″ height=”340″ position=”center”]

źródło: AHA

Widzimy tutaj chaotyczne wyładowania poszczególnych komórek. Całe serce nie kurczy się, ale drży. Defibrylacja jest jak przycisk „reset” w komputerze – przywołuje do porządku wszystkie komórki, po to żeby zaczęły działać w sposób skoordynowany, doprowadzając do skurczu całego mięśnia.

Basia Łęczycka

Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Aktualnie w trakcie specjalizacji z kardiologii. Fascynatka nowych mediów i innowacji nie tylko w dziedzinie medycyny.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *