Spread the love

To było tydzień przed moimi urodzinami, kiedy dostałam od mojej Pacjentki prezent w postaci żółtego pudełeczka, przewiązanego czerwoną kokardką.

Usilnie nalegała, żebym otworzyła to pudełeczko w jej obecności. Okazało się, że w środku jest malutka torebeczka z kilkoma żółtymi kamieniami.

Z tym „prezentem” wiąże się historia, która miała miejsce kilka tygodni wcześniej. Głównym bohaterem tej opowieści był jej pęcherzyk żółciowy.

Otóż pulchna pani Kasia przyszła do mnie do przychodni  ze słowami  – boli mnie z prawej strony brzucha – Pani Doktor, już od tygodnia, po każdym posiłku jest gorzej. To promieniuje gdzieś do prawego ramienia i pod łopatkę.

Kiedy zobaczyłam panią Kasię, posłuchałam jej wywodu, uśmiechnęłam się do siebie, bo byłam pewna w 90 % swojej diagnozy. Przed oczami miałam skrót 4F – Zbadałam ją i powiedziałam – musimy zrobić USG brzucha – to wygląda na kamicę żółciową.

Ale skąd się ta kamica bierze? Kogo dotyczy ten problem?

Ostre zapalenie pęcherzyka jest bardzo bolesne. Dolegliwości związane z kamicą żółciową to wachlarz objawów w postaci – bólów w nadbrzuszu, wzdęć, zaparć lub ataku kolki żółciowej, która występuje po spożyciu tłustego posiłku. W momencie kiedy kamień utknie w przewodach żółciowych, odpływ żółci może zostać zablokowany. Skutkuje to zapaleniem pęcherzyka żółciowego.

[alert-warning]Na studiach każdy wykład o kamicy zaczynał się angielskim skrótem 4F. Skrót ten pomaga w identyfikacji typowych pacjentów z kamicą i oznacza – forty, fat, female, fertile. Czyli w wolnym tłumaczeniu kamicę żółciowa powinna mi się kojarzyć z pulchnymi, rodzącymi już  kobietami będącymi po czterdziestce.[/alert-warning]

Patrząc na pudełeczko zapytałam :

– To dla mnie?

– Tak – odpowiedziała. Te kamienie uprzykrzały mi życie już jakiś czas. Zostawiam je tutaj u Pani w dowód wdzięczności.

Basia Łęczycka

Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Aktualnie w trakcie specjalizacji z kardiologii. Fascynatka nowych mediów i innowacji nie tylko w dziedzinie medycyny.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *