Twoje zmęczenie, zawroty głowy, duszność, uczucie niepokoju w klatce piersiowej mogą być związane z migotaniem przedsionków.
Migotanie przedsionków można podejrzewać poprzez wysłuchanie nierównego bicia serca przez stetoskop lub przez pomiar ciśnienia aparatem posiadającym funkcję wykrywani arytmii. Natomiast 100% pewności, że to właśnie ta arytmia da nam tylko wykonanie EKG.
Migotanie przedsionków może ustąpić bez żadnego leczenia
Kilka badań klinicznych sugeruje, że nawroty migotania przedsionków można zmniejszyć poprzez modyfikację stylu życia
Migotanie przedsionków nie jest arytmią bezpośrednio zagrażającym życiu, choć możesz czuć, że tak właśnie jest .
Rozmyślanie o migotaniu przedsionków można porównać do martwienia się o zmarszczki lub do rozmyślania o pogodzie.Z nadmiaru martwienia się można tylko sprowokować tą arytmię:)
Izby Przyjęć i SORy leczą migotania przedsionków w ten sam sposób – wszystkich próbują „umiarowić przez kroplówką”. Gdy kroplówka nie pomoże to leczenie migotania przedsionków może być gorsze od samej choroby – czeka Was kardiowersja elektryczna. Jest ona jednak do przeżycia:). W znieczuleniu ogólnym przywracamy rytm zatokowy prądem elektrycznym.
Mitem jest, że migotanie przedsionków dotyczy tylko starszych ludzi. Arytmia może wystąpić również u 20-latków.
Najgorsze i nieodwracalne, co może się wydarzyć przy migotaniu jest udar mózgu. Dla pacjentów z migotaniem, z więcej niż jednym czynnikiem ryzyka, tzn. wiek> 75, wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, niewydolność serca, przebyty już udar mózgu ryzyko udaru jest jest większe.
Jedynym sposobem na obniżenie ryzyka udaru jest przyjmowanie leku przeciwzakrzepowego.
Leczenie przeciwzakrzepowe trzeba brać pomimo powstawania siniaków na skórze. Udar jest gorszy niż siniak.
Jeżeli nie masz żadnego z czynników ryzyka udaru mało prawdopodobne jest, że bez leczenie przeciwzakrzepowego go dostaniesz.
Jeśli migotanie przedsionków nie jest szybkie, mało prawdopodobne jest, że rozwinie się dzięki niemu niewydolność serca.
Migotanie przedsionków to uciążliwa choroba. Lubi wracać kiedy sama chce i prawda jest taka, że nie ma na nie lekarstwa.
Co może prowokować nawrót ? – wymioty, infekcje, zmęczenie, biegunka.
Gdy znasz chociaż tych klika podstawowych informacji, migotanie przedsionków przestaje być, aż takie straszne:)