Recepta lepsza niż inne

Spread the love

Dzisiaj w przychodni przyjęłam tłum ludzi. Przyszło 40 osób. Zdecydowanej większości z nich przepisałam jakąś receptę. Wśród nich  była jedna Pani, która zdecydowanie wyróżniała się z tłumu. Była to schludnie ubrana, zadbana, ale bardzo smutna.
Przywitałam się z nią, grzecznie podałam rękę i zapytam co u niej słychać. Otóż owa Pani była bardzo dobrze przygotowana do wizyty. Powiedziała dzień dobry, ale już nie podała mi reki. Zamiast tego wyprostowana, bez cienia emocji na twarzy, siadała i wyjęła skrupulatnie zapisaną kartkę A4 z listą leków. Było tam – (uwaga! nie przesadzam) – 12 preparatów. Niektóre z nich się dublowały pod względem użyteczności.
To był mój rekord życiowy – nie widziałam, żeby ktoś faszerował się tyloma lekami na raz. Zrobiłam wielkie oczy i w milczeniu zaczęłam analizować tę dziwną listę.

Odhaczyłam te, które nie są na receptę i po redukcji tych z grupy suplementów zostały mi dwa na nadciśnienie.
Po dłuższej chwili milczenia, dama odezwała się mówiąc, że te leki stawiają ja na nogi każdego dnia i właściwie bez nich to ona funkcjonować już nie może – bo jak zapomni o chociaż jednej tabletce, to czuje, że umiera.
Pomyślałam sobie, o kurczę, to naprawdę musisz mieć problem kobieto, jeżeli nie możesz żyć bez witaminy C, kompleksu witamin B, rutinoscorbinu, nervosolu i xenny extra na zatwardzenie.

Po tej wizycie policzyłam ile w ciągu dzisiejszego dnia wypisałam leków. Średnio jeden pacjent brał po 4 leki, wyszło mi ze w ciągu 3 godzin wypisałam 160 preparatów. Dużo. Ciekawym zjawiskiem jest fakt, ze gdy daję Pacjentowi rady i wychodzi on z mojego gabinetu (nie daj Boże bez recepty) często słyszę pytanie – Aaaa…to nic mi pani nie przepisze?
Prawie każdy Pacjent oczekuje recepty, jakby ten świstek papieru i te niebieskie tabletki – były remedium na wszystko. Problem w tym, że to czego potrzebuje większość z nich to wcale nie kolorowe pigułki. Postanowiłam spisać listę moich rad, które przyszły mi do głowy po tym dniu pracy.

 • Uśmiechnij się
 • Przestań narzekać
 • Wyrzuć telefon komórkowy za okno 😉
 • Zakochaj się w sobie
 • Uprawiaj sex min. 3 razy w ciągu tygodnia
 • Sprzedaj samochód i kup rowery dla całej rodziny.
 • Wyrzuć bilet autobusowy i idź do pracy na piechotę
 • Zacznij biegać
 • Unikaj teściowej
 • Weź zaległy urlop

Basia Łęczycka

Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Aktualnie w trakcie specjalizacji z kardiologii. Fascynatka nowych mediów i innowacji nie tylko w dziedzinie medycyny.

Recommended Articles

1 Comment

 1. Nie tak łatwo się uśmiechnąć, kiedy nie wystarcza na życie. Bez drugiej osoby nie da się uprawiać satysfakcjonującego seksu, a niestety na umowie o dzieło nie ma czegoś takiego jak urlop, czy też chorobowe. Nic dziwnego że ludzie ładują w siebie różne rzeczy, nawet jeśli działają na granicy placebo. Nie dziwię się również, że jest plaga narkomanii i alkoholizmu wśród nie tylko młodzieży, ale również dorosłych. Nie każdy ma tak dobrze, żeby mu te rady pomogły.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *