Coś. To zawsze więcej niż nic.

Spread the love

Każdy musi od czegoś zacząć. Osiadły tryb życia, który wielu z nas prowadzi od lat, można zmieniać na aktywny. Nie użyję tu sformułowania “z łatwością” bo to nieprawda. Najlepiej zaczyna się od małych kroków. Dotyczy to nie tylko aktywnosci fizycznej. Ale mówiąc o małych krokach w kontekście wysiłku, mam na myśli spacer.

Chodzenie jest najprostszym i najłatwiejszym sposobem, aby zacząć cokolwiek ze sobą robić. Pamiętam swojego kolegę, któremu strasznie zależało na utrzymaniu wagi. Ponieważ pracował on tylko jako model, mógł sobie pozwolić na ćwiczenia w ciągu dnia. Oprócz codziennych ćwiczeń rozciągających, wychodził on na czterogodzinny spacer po Warszawie. Idealne rozwiązanie, ale nie dla wszystkich.

Co o częstości wysiłku fizycznego mówi  Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne ?

Aby poprawić ogólny stan zdrowia, kondycję oraz aby zadbać o swój układ sercowo -naczyniowy Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne  zaleca co najmniej 150 minut tygodniowo, umiarkowanej aktywności fizycznej lub 75 min tygodniowo intensywnych ćwiczeń.

NASZ TYGODNIOWY CEL TO:

30 min dziennie – 5 x w tygodniu

 

Nie musi być to wysiłek jednorazowy,  30 min można rozłożyć  na 2x po 15 min. Wg AHA też możemy osiągnąć korzyści zdrowotne.

 

Dla osób, które chcą obniżyć ciśnienie tętnicze krwi lub walczą z cholesterolem zaleca się 40 minut ćwiczeń aerobowych o umiarkowanym natężeniu trzy do czterech razy w tygodniu.

40 min dziennie 3-4 x w tygodniu

Taka aktywność fizyczna obniża znacząco ryzyko zdarzeń sercowo naczyniowych.

Skoro umiecie już obliczać swój targetowy HR podczas ćwiczeń oraz potraficie dostosować do siebie ich intensywność, teraz możecie popracować nad ich częstością.

Najlepiej zacząć od zaraz.

 

/AHA /

Basia Łęczycka

Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Aktualnie w trakcie specjalizacji z kardiologii. Fascynatka nowych mediów i innowacji nie tylko w dziedzinie medycyny.

Recommended Articles

1 Comment

  1. Chodzę, chodzę 🙂 do pracy i z powrotem. Lubię spacerować po lesie, blisko natury. Iść wolno i kontemplować otaczającą mnie przestrzeń 🙂 polecam to wszystkim dla zdrowia i oczyszczenia umysłu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *