Magdalena miała 37 lat. Pewnej nocy, z piątku na sobotę, przed godziną 4 rano, obudziło ją uczucie palenia w klatce piersiowej. Miała za sobą bardzo pracowity i stresujący tydzień. W końcu nadszedł weekend, w czasie którego Magdalena miała nadzieję odpocząć. Ból zlokalizowany był centralnie za mostkiem. Pani Magda opisywała go okresowo jako palenie, okresowo mówiła, że miała wrażenie, jakby ktoś ściskał serce od środka. Wypiła szklankę wody myśląc, że to zgaga. Ból złagodniał, ale za chwile jakby przemieścił się do lewego ramienia. Pojawiły się nudności, nasilona potliwość oraz uczucie strachu, że za chwilę umrze. Pani Magda obudziła swojego męża. Zamiast wezwać pogotowie, oboje udali się własnym samochodem do szpitala. Na szczęści dotarli na IP. Wykonaliśmy EKG. Naszym oczom ukazał się typowy obraz zawału. Dla medyków – zawału STEMI – z uniesieniem odcinka ST. Na obrazku widać było tzw. falę Pardeego – prądu uszkodzenia mięśnia sercowego, który do złudzenia przypomina maszerujące po pasku EKG wielbłądy.
Fala występuję w ciągu kliku godzin od momentu rozpoczęcia bólu wieńcowego i jest wyrazem zamykania się tętnicy wieńcowej, odżywiającej serce. Pacjentka od razu pojechała do ośrodka hemodynamiki, gdzie wykonano jej zabieg koronarografii.
Koronarografia pozwala uwidocznić stan naczyń wieńcowych, jednocześnie daje możliwość zaopatrzenia zamykającego się w trakcie zawału naczynia za pomocą tzw. stentu.
Poniżej widzimy światło zamykającego się naczynia. Operator po kolei wprowadza cewnik – na filmie cienki drucik. Następnie poszerza naczynie rozprężając na chwilę balon. Później widzimy, jak pojawia się metalowy sten, który ma zabezpieczyć naczynie przed ponownym zamknięciem.
[su_youtube url=”http://youtu.be/1462lb9FXA4″]
źródło: AHA
Ps. (dla studentów medycyny) – takiego obrazu EKG nigdy nie wolno lekceważyć.
Ps. (dla Pacjentów) – jeżeli masz podobne dolegliwości, jak Magda nie jedź na własną rękę do szpitala – wezwij pogotowie.
Camel jest super! Pani ma niezwykły dar przekazywania wiedzy.
Ja znam przykład z uśmiechem (STEMI) i podkową (najprawdopodobniej łagodna wczesna repolaryzacja). Ale wielbłąd bije wszystko! 😀 Obrazek poniżej znaleziony tutaj: http://www.kg-ekgpress.com
Pozdrawiam i życzę miłego weekendu, a jeśli pani pracuje to spokojnego dyżuru i zadowolonych pacjentów!
🙂 Dziękuję za pozytywny feedback:) i również życzę
spokojnego weekendu.
W tym roku Andrzejki spędzam poza szpitalem. Pozdrawiam