Mózg, poza sercem, jest najcenniejszym organem, jaki posiadamy. Korzystamy z niego w każdej sekundzie naszego życia. Inicjowanie ruchu, poranna zaduma przy kawie, czytanie gazety, a nawet wynoszenie śmieci – te wszystkie czynności zaczynają się w naszym mózgu.
Ponadto, mózg jest nam potrzebny niemal w każdej chwili, dlatego trening mózgu jest tak istotny. Jak to mówią neurolodzy: mózg to też mięsień i należy go ćwiczyć codziennie, tak jak ćwiczymy nasze ciała na siłowni. Z tego powodu, codzienne ćwiczenia mózgu pomagają zapobiegać wczesnemu zanikaniu zdolności poznawczych.
Jak Ćwiczyć Mózg?
Na przykład, do tradycyjnych ćwiczeń pamięciowych należą uczenie się wierszy na pamięć, rozwiązywanie krzyżówek czy zadań matematycznych na dużych liczbach. Dziś, oprócz tych tradycyjnych metod, mamy również aplikacje do treningu mózgu, które ułatwiają dbanie o nasze szare komórki.
Co więcej, istnieją metody aktywnego wzmacniania zdolności poznawczych. Uczenie się przez całe życie, czytanie książek, czy gry umysłowe – wszystko to działa. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Centrum Fishera, codzienna stymulacja mózgu poprzez czytanie może pomóc chronić pamięć i umiejętności myślenia. Gry umysłowe stanowią świetny sposób na trening mózgu.
Sprawność umysłowa opiera się na zdolności do myślenia, uczenia się i zapamiętywania. Świadomy, bystry umysł, zdolności poznawcze i wspomnienia składają się na naszą tożsamość i są integralną częścią nas.
Większość ludzi zaczyna dostrzegać swój mózg, gdy pojawiają się kłopoty z pamięcią. Wraz z upływem czasu i naturalnym starzeniem się naszego ciała ten organ również ulega tym procesom, a jego funkcje po prostu mogą zanikać.
Jednak jest na to rada – odpowiednie nawyki i styl życia mogą zapobiec tym objawom.
Czego mózg nie lubi?
Na pewno dużej ilości alkoholu, braku wystarczającej ilości snu, braku aktywności fizycznej. Nie lubi palenia tytoniu, żywności wysokotłuszczowowej lub o wysokiej zawartości sodu, a także samotności!!! Te wszystkie czynniki mogą przyczyniać się do wczesnego upośledzenia funkcji poznawczych.
Zatem jeśli chcesz wygrać teleturniej Jeden z dziesięciu lub po prostu chcesz pamiętać o urodzinach swojego wnuka, zacznij ćwiczyć już dziś.
Istnieją metody aktywnego wzmacniania zdolności poznawczych. Uczenie się przez całe życie, czytanie książek lub granie w gry umysłowe – wszystko to działa. Według badań przeprowadzonych przez Centrum Fishera codzienna stymulacja mózgu poprzez czytanie może pomóc chronić pamięć i umiejętności myślenia. Autorzy badań sugerują, że codzienne czytanie może spowolnić spadek funkcji poznawczych w podeszłym wieku, dzięki czemu mózg jest zdrowszy i funkcjonuje dłużej.
Trening mózgu najlepsze Aplikacje
Podobnie, świat technologii oferuje pomocne narzędzia, takie jak aplikacje do treningu mózgu. Przykładowo, aplikacje do treningu mózgu łączą użyteczność z zabawą, co sprawia, że ich używanie nie jest czasem straconym. Gry umysłowe dostępne w tych aplikacjach to doskonały sposób na utrzymanie zdrowia umysłowego. Mam tu na myśli aplikacje i gry na tablet lub smartfon. Aplikacje i gry do treningu mózgu łączą użyteczność z zabawą, zatem ich używanie nie czasem straconym. Przy okazji, sięgając po telefon w intencji rozgrywki, nie będziemy myśleć o tym, że „znowu mam ćwiczyć”. Skupiamy się i kontrolujemy naszą uwagę na zadaniu, które wyjściowo nie kojarzy się nam źle. Właśnie dlatego aplikacje oferujące nam gry umysłowe są idealne do ulepszania i utrzymywania zdolności kognitywnych.
Istnieje kilka firm, znajdujących się w sklepie Google Play, które można polecić jako przodujące w tworzeniu aplikacji do treningu mózgu. Zwykle mają one format minigier, które można odtwarzać na dowolnym urządzeniu.
Lumosity
Zawiera ponad 60 minigier zaprojektowanych do trenowania pamięci i funkcji poznawczych. Pozwala trenować m.in. szybkość i zdolność zapamiętywania, uwagę, elastyczność myślenia i rozwiązywania zadań.
Zespół Lumo Labs przeprowadził randomizowane badanie z udziałem ponad 4700 uczestników, które trwało10 tygodni. Po tym czasie okazało się, że gry z aplikacji Lumosity są bardziej skuteczne w poprawie funkcji poznawczych niż tradycyjne krzyżówki.
Jednak przy dobieraniu i korzystaniu z aplikacji zalecam ostrożność. Większość ludzi oczekuje, że technologie i usługi cyfrowe cudownie odmienią ich życie. Powiedzmy to sobie już teraz: nie zrobią tego! Na pewno jednak mogę obiecać: systematyczne korzystanie z gier Lumosity i aplikacji poprawia refleks, pamięć oraz wydłuża czas koncentracji.
Elevate
Głównym konkurentem Lumosity jest Elevate. Elevate oferuje około 35 gier, z których korzysta około 10 mln użytkowników na całym świecie. Jest to narzędzie, które zwiększa umiejętności analityczne, takie jak szybkość uwagi i szybkość przetwarzania. Oferuje różnego rodzaju łamigłówki matematyczne, w tym rozwiązywanie równań matematycznych za pomocą języka czy zbieranie synonimów w określonym przedziale czasowym. Po pewnym czasie będziesz mógł wystartować w Famfiladzie lub staniesz się mistrzem w Scrabble.
CogniFit
Aplikacja ta ma dwie dobre strony, których nie posiadają poprzednie. Jest dostępna w języku polskim oraz opiera się na narzędziach zbudowanych i potwierdzonych naukowo. CogniFit został założony w 1999 roku przez profesora Shlomo Breznitza i współpracuje ze szpitalami, uniwersytetami, ośrodkami badawczymi na całym świecie. Oferuje narzędzia również lekarzom do badania i oceny funkcji poznawczych u pacjentów.
Inne mniej znane aplikacje do treningu mózgu to na przykład: Trening mózgu, Memorando-gry umysłowe, Gry umysłowe.
Na zakończenie pamiętajmy, że zdrowie umysłowe jest równie ważne jak zdrowie fizyczne. Kreatywność, umiejętności rozwiązywania problemów, dobra pamięć i ogólne zdolności poznawcze to nie tylko umiejętności, o które warto zadbać na tzw. starość. Idą czasy, w których te zdolności są coraz bardziej doceniane na rynku pracy. Zatem jeśli chcemy pozostać w grze, musimy ulepszyć najbardziej wyrafinowany „produkt”, jaki istnieje na świecie – nasz mózg.