Choroba Hashimoto, powszechnie występujący problem tarczycy, często ukrywa się za wieloma ogólnymi objawami. W naszej praktyce medycznej, pacjenci często skarżą się na zmęczenie, apatię, obniżony nastrój i nadmierną senność.
Niektórzy zgłaszają płaczliwość, spowolnienie, kołatanie serca czy ciągły niepokój. Hormony tarczycy mają kluczowe znaczenie w regulacji wielu procesów życiowych, w tym przemiany materii, produkcji energii, transportu wody, a także wpływają na funkcjonowanie mózgu, mięśni, jelit i serca. Zrozumienie tej choroby jest niezbędne dla właściwej diagnozy i leczenia.
Historie pacjentów z chorobami tarczycy przypominają czasami zlepek przypadkowych, wręcz hipochondrycznych opowieści. Nie bez powodu pacjenci tarczycowi wędrują od internisty do dermatologa i od ginekologa do psychiatry.
Może się wydawać, że to całkiem różne historie i niepozornie ze sobą związane objawy. Jednak hormony tarczycy rządzą wieloma procesami życiowymi: regulują tempo przemiany materii, zarządzają produkcją energii, wpływają na transport wody, przemianę cholesterolu i produkcję białek, wapnia oraz fosforu, wpływają na procesy intelektualne, nastrój, samopoczucie, pracę mięśni, jelit i serca, a u kobiet także jajników. Kiedy tarczyca produkuje ich za mało, wszystkie te procesy zaczynają szwankować, stąd cały wachlarz możliwych objawów.
Na rynku ukazała się ostatnio książka pt. Hashimoto. Poradnik pacjenta, Wydawnictwa RM. To dobrze, że ta choroba, dotycząca coraz więcej osób, głównie pań, doczekała się oddzielnego opracowania. Tym bardziej się cieszę, że wyzwanie opracowania tematu podjęła się osoba z wykształceniem, pani dr Ślubowska – lekarka na co dzień zajmująca się również pacjentami z chorobami tarczycy.
Książka jest rzeczowa, skupia się na najważniejszych informacjach, porządkuje wiedzę i co dla mnie najważniejsze – obala mity, które są utrwalane i powtarzane w sieci w zasadzie bez większej weryfikacji. Tym, którzy szukają odpowiedzi na pytania o Hashimoto, zachęcam do lektury.
Dla tych, którzy poszukują dalszych informacji, polecam artykuł o wpływie diety na chorobę Hashimoto
Wydawnictwo RM zaprasza na spotkanie z autorką książki, co jest doskonałą okazją do zgłębienia wiedzy i zadania pytań na temat Hashimoto.”