Jest zima 2016. Serwisy informacyjne znowu straszą nowym zagrożeniem epidemiologicznym. Pojawił się – kolejny nowy wirus ZIKA. Czy faktycznie trzeba się go bać?
Wirus ZIKA szerzy się w Ameryce Południowej i „poluje ” głownie na kobiety w ciąży. Wiadomość ta brzmi przerażająco zwłaszcza dla rodzin oczekujących na przyjście potomstwa. Na podstawie danych z CDC (Centrum Chorób Zakaźnych) postanowiłam uporządkować pewne fakty w tym temacie.
1. Zika jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirusy, Bezpośredni związek z zakażeniem ma transmisja przez komary. Jest to jedną z wielu infekcji wirusowych, które rozprzestrzeniają się na całym świecie w szybkim tempie tak, jak na przykład: wirus gorączki zachodniego Nilu, czy wirus denga. Najbardziej interesującym nas pod względem transmisji jest komar, ten san, który przenosi żółtą febrę – z rodziny Aedes.
2. Choć główną drogą rozprzestrzeniania się ZIKA jest ukąszenie komara, jest coraz więcej dowodów na to, że może on być przenoszony drogą płciową. Jednak transmisja prawdopodobnie jest tylko jednokierunkowa mężczyźni przekazują go kobietom, nie odwrotnie. Inne możliwe drogi to transfuzje krwi i poród. Wirus ZIKA może znajdować się również w moczu i ślinie, ale do tej pory nie ma dowodów na transmisje wirusa tą drogą.
3. Mniej więcej jedna na pięć osób zakażonych zachoruje i będzie mieć objawy. Objawy zakażenia ZIKA to: wysypka, ból oczu, bóle mięśniowe i zmęczenie. Jest to generalnie łagodna choroba, choć są sporadyczne doniesienia o ciężkim przebiegu choroby i nawet śmierć. Czasami nie ma żadnych objawów zewnętrznych. Rzadko, może być przyczyną neurologicznego schorzenia jakim jest zespołem Guillaina-Barrégo, które może skutkować neurologicznym defektem.
4 Nie ma w tej chwili dostępnych testów laboratoryjnych identyfikujących wirusa ZIKA.
5. Leczenie jest głównie objawowe – środki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, nawadnianie.
6. Nie ma również szczepionki na ZIKA. Najlepszym sposobem, aby zapobiec ZIKA jest unikanie ukąszeń komarów przez zastosowanie odpowiednich środków ochronnych.
7. Pierwszy przypadek ZIKA miał miejsce Teksasie. Stad wirus gwałtownie rozprzestrzenił się po Ameryce Łacińskiej i Południowych Stanach Zjednoczonych głównie z powodu obecności komara z rodziny Aedes
8. Wirus ZIKA nie jest niczym nadzwyczajnym. Aż 80 % ludzi może być jego nosicielami i mogło przejść zakażenie całkowicie bez objawów. Zakażone komary z gatunku Aedes, żyją w każdym kraju zachodniej półkuli, oprócz Kanady i Chile, ale nie tylko. Prawdopodobnie możliwe jest, że osoby zakażone ZIKA są zdolne do przekazania wirusa przy ukłuciu przez komara na kolejnego osobnika. Następny komar zakażony wirusem przy nadarzającej się okazji przeniesie wirusa na kogoś innego.
9. Najbardziej niebezpieczny wirus ZIKA jest dla dzieci kobiet w ciąży. Zakażona kobieta może przenieść wirusa na dziecko, co może skutkować małogłowiem u płodu. Dlatego też ciężarne kobiety na obszarach dotkniętych wirusem ZIKA powinny być edukowane odnośnie konieczności ochronny przed ukąszeniami komarów. Przydatne mogą być – ekrany, siatki na okna lub drzwi, ubranie z długim rękawy i długie spodnie, jak również środki odstraszające owady.
Osoby planujące podróż do krajów dotkniętych ZIKA, zwłaszcza kobiety w ciąży powinny odłożyć swoje plany. Jeżeli podróż jest konieczna to najlepiej zabrać ze sobą zestaw środków chemicznych odstraszających owady i odpowiednie ubranie. Innych sposób na uniknięcie zakażenia, jak widać jeszcze nie ma.
Aktualne doniesienia znajdziecie na stronie: www.cdc.gov