Wszyscy znamy tę parę liczb?
Jest to wynik pomiaru tętniczego ciśnienia krwi ludzkiego organizmu.
Górna liczba oznacza ciśnienie tętnicze skurczowe i podaje wartość ciśnienia w tętnicach, wtedy gdy serce znajduje się w skurczu.
Dolna liczba oznacza ciśnienie tętnicze rozkurczowe i podaje wartość ciśnienia w tętnicach, wtedy gdy serce znajduje się w rozkurczu.
Ta kolorowa tabelka podaje nam wartości prawidłowe i pomaga zakwalifikować nadciśnienie.
W jaki sposób można zdiagnozować u siebie nadciśnienie tętnicze?
Aby mieć wgląd w nasze ciśnienie, należy je po prostu mierzyć. Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne rekomenduje, aby pierwsze pomiary ciśnienia tętniczego dotyczył już dwudziestolatków. Tak naprawdę, na każdej wizycie u lekarza powinniśmy mieć zmierzone ciśnienie.
Ciśnienie krwi rośnie wraz ze wzrostem rytmu serca, analogicznie spada wraz z chwilą, w której serce bije wolniej. Takie sytuacje, jak zmiana pozycji ciała, stres, wysiłek fizyczny czy sen mają wpływa na wysokość naszego ciśnienia. Pomiary dokonane przez nas są wartości chwilową. Co oznacza, że w jednej chwili możemy mieć ciśnienie 120/80, za minutę 140/90, za 2 minuty 135/80. Nie oznacza to wahających wartości ciśnienia – jest to normalna zmienność ciśnienia. W końcu serce musi regulować to ciśnienie w zależności od potrzeb organizmu.
Normalne ciśnienie powinno mieć wartość poniżej 120/80mmHg. Jest to wartość właściwa dla ludzi, którzy przekroczyli granicę wiekową 20 lat. Jeżeli posiadasz wyższe ciśnienia niż podane, Twój lekarz pierwszego kontaktu musi dokonać kilku pomiarów zanim postawi rozpoznanie – nadciśnienia tętniczego. Dlatego też czasami zaleca pomiary w warunkach domowych, zanim podejmie decyzję.
Pojedynczy pomiar ciśnienia powyżej 140/90, nie oznacza zawsze nadciśnienia. Jeżeli wartości ciśnienia oscylują w tej granicy lub nieznaczenie ją przekraczają, lekarz powinien wam zaproponować leczenie. Takie leczenie obejmuje najpierw modyfikację styl życia, a jeżeli to nie pomoże wdraża farmakoterapię.
Jeżeli w trakcie pomiarów uzyskane wartości ciśnień przekraczają 180/110 lub są nawet wyższe, odczekaj 10-15 min w spokoju, w pozycji siedzącej i powtórz pomiar. Gdy w dalszym ciągu ciśnienie będzie takie wysokie, weź leki doraźne, o ile je posiadasz. Jeśli ich nie masz, po prostu wezwij pogotowie lub zgłoś się po pomoc lekarską.
Czasem pada pytanie które ciśnienie jest ważniejsze skurczowe czy rozkurczowe?
Oba są ważne. Jednak więcej uwagi przypisuję się pierwszej liczbie w parze, która odpowiada za ciśnienie skurczowe. Jest ono bowiem głównym czynnikiem ryzyka chorób sercowo- naczyniowych u ludzi po 50 roku życia. U większości ludzi ciśnienie skurczowe rośnie wraz z wiekiem, co jest związane z postępującą sztywnością naczyń, wzrastającą wraz z procesem starzenia się.
PAMIĘTAJ:
Nawet jeżeli bierzesz leki, to nie zwalnia Cię to z dbania o siebie (utrzymywania zdrowej diety i aktywności fizycznej). Dobre ciśnienia ustabilizowane przyjmowanymi lekami nie zwalnia Cię również z regularnego ich zażywania. Każda decyzja o zaprzestaniu przyjmowania leków musi być podjęta przez lekarza.
/źródło – AHA/
W sumie znany problem, ale tak nie do końca. Dzięki za podstawy.