Jak szybko rosną włosy i co ma na to wpływ?

Spread the love

*Materiał Partnera*

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety chcą cieszyć się bujnymi, gęstymi włosami. Niestety wiele osób nie jest zadowolonych z długości swoich kosmyków, które wypadają, wykruszają się i łamią, a dodatkowo bardzo wolno rosną. Niektórzy wówczas sięgają na przykład po tabletki przeciw wypadaniu włosów, inni z kolei stawiają na naturalne sposoby, które mają poprawić kondycję pukli. Warto mieć jednak świadomość, że kosmyki rosną w swoim tempie i często żadne środki nie są w stanie przyspieszyć tego procesu. Jak szybko rosną włosy i co ma na to wpływ ? Podpowiadamy.

Jak szybko rosną włosy?

Standardowo włosy rosną w tempie około 1 cm na miesiąc, czyli około 12 cm rocznie. U każdej osoby pukle rosną w nieco innym tempie. U niektórych jest to nawet 1,5 cm zamiast centymetra miesięcznie, dzięki czemu w ciągu roku ich włosy są dłuższe o 18 cm. Co ciekawe kosmyki rosną szybciej u dzieci niż u osób dorosłych.

Czy tabletki przeciw wypadaniu włosów mogą przyśpieszyć ich wzrost?

Cały cykl wzrostu włosa zazwyczaj trwa kilka lat i dzieli się go na trzy fazy. Pierwszą z nich jest faza anagenu, czyli wzrostu włosa w mieszku włosowym. Trwa ona zazwyczaj od 2 do 7 lat i jest uwarunkowana genetycznie. Druga to faza katagenu, kiedy włos zostaje wypchnięty w kierunku powierzchni skóry. Okres ten wynosi od 14 do 21 dni. 

Trzecia faza to okres telogenu, gdy we włosach nie zachodzą już żadne procesy przemiany materii, przez co cebulka staje się coraz cieńsza, aż w końcu włos wypada. Faza ta trwa od 30 do 90 dni. Czy jakieś preparaty mogą zmienić ten proces? Tabletki przeciw wypadaniu włosów zawierają składniki odżywcze i witaminy niezbędne do utrzymania prawidłowej kondycji włosów, takie jak na przykład biotyna. Składnik ten znany jest ze swoich właściwości regulujących procesy komórkowe skóry, dzięki czemu może przyczyniać się do zwiększenia wzrostu włosów. Tabletki przeciw wypadaniu włosów w niektórych przypadkach zagęszczają pukle, jednak często nie przyspieszają ich wzrostu.

Co ma wpływ na szybkość wzrostu kosmyków i jak przyspieszyć porost włosów?

Wiele osób, zwłaszcza po nieudanej wizycie u fryzjera czy samodzielnym eksperymentowaniu ze swoją fryzurą zastanawia się, jak przyspieszyć porost włosów. Pamiętajmy, że bardzo często aspekt ten jest uwarunkowany genetycznie, jednak możemy wesprzeć ten proces, stosując odpowiednią dietę bogatą w cynk, magnez, krzem, kwasy omega-3, a także witaminy A, E i z grupy B. Istotna jest również odpowiednia pielęgnacja skóry głowy. Bardzo często osoby, które sięgają po tabletki przeciw wypadaniu włosów, dodatkowo wykonują różnego rodzaju masaże, a także peelingi, dzięki czemu pobudzają cebulki i stymulują kosmyki do wzrostu.

Jak szybko rosną włosy?
grafika: freepik.com

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *