Co można napisać o książce, której tematem jest hematologia?
Laik powiedziałby, że chyba nic, poza nudnym omówieniem tematu, a sądzę, że niektórzy lekarze też podzieliliby ten pogląd. Gdyby można było porównać temat hematologii do czegokolwiek, to najbardziej ich klimat i kierunek w POZ oddawałoby określenie – czarna dziura. Wiemy, że istnieje, ale konkrety jest już trudniej sprecyzować.
Długo należało czekać, żeby na rynku pojawiła się pozycja, która przejrzyście ujmowałaby temat hematologii od strony praktycznej. Większość wiadomości, które posiadam, pochodzi z różnych żródeł. Ich systematyzowania dokonywałam własnymi siłami. Dotąd nie było żadnej książki, która nie gubiłaby się w przedstawianiu naprawdę przydatnych lekarzowi faktów. Moim oczekiwaniom w tej materii nie sprostała nawet INTERNA A. Szczeklika.
„Hematologia w gabinecie lekarza POZ” wydana przez PZWL jest pozycją, którą ostatnio dostałam do przeczytania. Przyznam, że była to przyjemność czytania, choć tytuł nie brzmi romantycznie. To książka godna uwagi ze względu na niżej wymienione zalety.
Po pierwsze-proste i jasne przedstawienie tematów, przez które ledwo przebrnęłam na studiach. Po drugie- poukładane w logiczny ciąg fakty, z wyróżnieniem tego co najbardziej istotne i najczęściej spotykane. Praktyczność tej książki polega na tym, że omawia problemy hamatologiczne, z którymi lekarz POZ może się spotkać i powinien sobie poradzić bez wsparcia specjalisty. Układ książki też jest przemyślany. Autorzy dzielą go na cztery części.
– interpretacja najczęstszych odchyleń od normy,
-diagnostyka róznicowa najczestszych objawów klinicznych,
-opis najczęstszych schorzeń hematologicznych z uwzględnienim aktualnych standardów leczenia.
– najczęstsze problemy terapeutyczne w ybranych sytuacjach klinicznych
Znamienna dla tej publikacji jest praktyczność omawianych zagadnień i użyte w tytułach rozdziałów słowo – najczęstszy.
Dziękuję autorom, że są konsekwentnie wierni przyjętej na wstępie konwencji, omawiając istotne dla lekarza praktyka, występujące najczęściej problemy (w testach zresztą też:) i nie zawracają czytelnikowi głowy kazuistyką.
Niezwykle ciekawy był dla mnie rozdział czwarty, który uwzględnił problemy terapeutyczne pacjetów z różnymi chorobami hematologicznymi. Dla przykładu mogę tu wymienić wskazówki terapeutycze dla pacjentów po przeszczepie komórek krwiotwórczych, czy rolę lekarza POZ w leczeniu skutków ubocznych terapii przeciwnowotworowej, czy w końcu omówienie chorób hematologiczych w ciąży.
Jeżeli jesteś studentem czy praktykującym lekarzem, chcesz pogłębić i usystematyzować wiedzę w zakresie hematologii, interesuje cię ta dziedzina wiedzy medycznej to polecam tę książkę. Jest ona zarówno godna polecenia dla nauki od podstaw, jak i do poszerzenia znajomości zagadnienia.