Mózg to też mięsień :)

Mózg poza sercem jest najcenniejszym organem, jaki posiadamy. Korzystamy z niego w każdej sekundzie naszego życia. Inicjowane ruchu, poranna zaduma przy kawie, czytanie gazety, a nawet wynoszenie śmieci – te wszystkie czynności zaczynają się w naszym mózgu.

I dlatego właśnie, że jest nam potrzebny w zasadzie w każdej chwili, należy o niego dbać równie często i tak samo dobrze jak o inne narządy.Jak to mówią neurolodzy: mózg to też mięsień i należy go ćwiczyć codziennie, tak jak ćwiczymy nasze ciała na siłowni.

Codzienne ćwiczenia mózgu pomagają zapobiegać wczesnemu zanikaniu zdolności poznawczych. Do tradycyjnych ćwiczeń należą chociażby: uczenie się wierszy na pamięć, rozwiązywanie krzyżówek czy zadań matematycznych na dużych liczbach. Dziś oprócz tych tradycyjnych metod mamy również rozwiązania technologiczne, dzięki którym możemy łatwiej dbać o wytrenowanie naszych szarych komórek.

Jak nazywał się Twój nauczyciel w szkole podstawowej? Kto do Ciebie dzwonił wczoraj o 10.00 rano? Jak nazywa się stolica Słowacji? Nie pamiętasz? Zacznij dbać o swój mózg!

Sprawność umysłowa opiera się na zdolności do myślenia, uczenia się i zapamiętywania. Świadomy, bystry umysł, zdolności poznawcze i wspomnienia składają się na naszą tożsamość i są integralną częścią nas.

Większość ludzi zaczyna dostrzegać swój mózg, gdy pojawiają się kłopoty z pamięcią. Wraz z upływem czasu i naturalnym starzeniem się naszego ciała ten organ również ulega tym procesom, a jego funkcje po prostu mogą zanikać.

Jednak jest na to rada – odpowiednie nawyki i styl życia mogą zapobiec tym objawom.

Czego mózg nie lubi?

Na pewno dużej ilości alkoholu, braku wystarczającej ilości snu, braku aktywności fizycznej. Nie lubi palenia tytoniu, żywności wysokotłuszczowowej lub o wysokiej zawartości sodu, a także samotności!!! Te wszystkie czynniki mogą przyczyniać się do wczesnego upośledzenia funkcji poznawczych.

Zatem jeśli chcesz wygrać teleturniej Jeden z dziesięciu lub po prostu chcesz pamiętać o urodzinach swojego wnuka, zacznij ćwiczyć już dziś.

Istnieją metody aktywnego wzmacniania zdolności poznawczych. Uczenie się przez całe życie, czytanie książek lub granie w gry umysłowe – wszystko to działa. Według badań przeprowadzonych przez Centrum Fishera codzienna stymulacja mózgu poprzez czytanie może pomóc chronić pamięć i umiejętności myślenia. Autorzy badań sugerują, że codzienne czytanie może spowolnić spadek funkcji poznawczych w podeszłym wieku, dzięki czemu mózg jest zdrowszy i funkcjonuje dłużej.

Z pomocą też nam przychodzi świat technologii. Mam tu na myśli aplikacje i gry na tablet lub smartfon. Aplikacje i gry do treningu mózgu łączą użyteczność z zabawą, zatem ich używanie nie czasem straconym. Przy okazji, sięgając po telefon w intencji rozgrywki, nie będziemy myśleć o tym, że „znowu mam ćwiczyć”. Skupiamy się i kontrolujemy naszą uwagę na zadaniu, które wyjściowo nie kojarzy się nam źle. Właśnie dlatego aplikacje oferujące nam gry umysłowe są idealne do ulepszania i utrzymywania zdolności kognitywnych.

Istnieje kilka firm, znajdujących się w sklepie Google Play, które można polecić jako przodujące w tworzeniu aplikacji do treningu mózgu. Zwykle mają one format minigier, które można odtwarzać na dowolnym urządzeniu.

Lumosity

Zawiera ponad 60 minigier zaprojektowanych do trenowania pamięci i funkcji poznawczych. Pozwala trenować m.in. szybkość i zdolność zapamiętywania, uwagę, elastyczność myślenia i rozwiązywania zadań.

Zespół Lumo Labs przeprowadził randomizowane badanie z udziałem ponad 4700 uczestników, które trwało10 tygodni. Po tym czasie okazało się, że gry z aplikacji Lumosity są bardziej skuteczne w poprawie funkcji poznawczych niż tradycyjne krzyżówki.

Jednak przy dobieraniu i korzystaniu z aplikacji zalecam ostrożność. Większość ludzi oczekuje, że technologie i usługi cyfrowe cudownie odmienią ich życie. Powiedzmy to sobie już teraz: nie zrobią tego! Na pewno jednak mogę obiecać: systematyczne korzystanie z gier Lumosity i  aplikacji poprawia refleks, pamięć oraz wydłuża czas koncentracji.

Elevate

Głównym konkurentem Lumosity jest Elevate. Elevate oferuje około 35 gier, z których korzysta około 10 mln użytkowników na całym świecie. Jest to narzędzie, które zwiększa umiejętności analityczne, takie jak szybkość uwagi i szybkość przetwarzania. Oferuje różnego rodzaju łamigłówki matematyczne, w tym rozwiązywanie równań matematycznych za pomocą języka czy zbieranie synonimów w określonym przedziale czasowym. Po pewnym czasie będziesz mógł wystartować w Famfiladzie lub staniesz się mistrzem w Scrabble.

CogniFit

Aplikacja ta ma dwie dobre strony, których nie posiadają poprzednie. Jest dostępna w języku polskim oraz opiera się na narzędziach zbudowanych i potwierdzonych naukowo. CogniFit został założony w 1999 roku przez profesora Shlomo Breznitza i współpracuje ze szpitalami, uniwersytetami, ośrodkami badawczymi na całym świecie. Oferuje narzędzia również lekarzom do badania i oceny funkcji poznawczych u pacjentów.

Inne mniej znane aplikacje do treningu mózgu to na przykład: Trening mózgu, Memorando-gry umysłowe, Gry umysłowe.

Kreatywność, umiejętności rozwiązywania problemów, dobra pamięć i ogólne zdolności poznawcze to nie tylko umiejętności, o które warto zadbać na tzw. starość. Idą czasy, w których te zdolności są coraz bardziej doceniane na rynku pracy. Zatem jeśli chcemy pozostać w grze, musimy ulepszyć najbardziej wyrafinowany „produkt”, jaki istnieje na świecie – nasz mózg.

https://www.youtube.com/watch?v=c-v16j2WRkY

 

30437 Liczba odsłon 8 Liczba odsłon dziś
Shares