Choroba Hashimoto – czyli o tym, jak różne objawy prowadza prowadzą do jednego rozpoznania

Historie pacjentów z chorobami tarczycy przypominają czasami zlepek przypadkowych, wręcz hipochondrycznych opowieści. W naszych gabinetach słuchamy o tym, jak pacjentki są zmęczone, apatyczne, mają obniżony nastrój, nic im się nie chce i ciągle by spały. Niektóre mówią, że są płaczliwe, spowolnione, mają napady kołatania serca lub czują ciągły niepokój. Nie bez powodu pacjentki tarczycowe wędrują od internisty do dermatologa i od ginekologa do psychiatry.

Może się wydawać, że to całkiem różne historie i niepozornie ze sobą związane objawy. Jednak hormony tarczycy rządzą wieloma procesami życiowymi: regulują tempo przemiany materii, zarządzają produkcją energii, wpływają na transport wody, przemianę cholesterolu i produkcję białek, wapnia oraz fosforu, wpływają na procesy intelektualne, nastrój, samopoczucie, pracę mięśni, jelit i serca, a u kobiet także jajników. Kiedy tarczyca produkuje ich za mało, wszystkie te procesy zaczynają szwankować, stąd cały wachlarz możliwych objawów.

Na rynku ukazała się ostatnio książka pt. Hashimoto. Poradnik pacjenta, Wydawnictwa RM. To dobrze, że ta choroba, dotycząca coraz więcej osób, głównie pań, doczekała się oddzielnego opracowania. Tym bardziej się cieszę, że wyzwanie opracowania tematu podjęła się osoba z wykształceniem, pani dr Ślubowska – lekarka na co dzień zajmująca się również pacjentami z chorobami tarczycy.

Książka jest rzeczowa, skupia się na najważniejszych informacjach, porządkuje wiedzę i co dla mnie najważniejsze – obala mity, które są utrwalane i powtarzane w sieci w zasadzie bez większej weryfikacji. Tym, którzy szukają odpowiedzi na pytania o Hashimoto, zachęcam do lektury.

Wydawnicto RM zaprasza na spotaknie z autorką ksiąki

 

4348 Liczba odsłon 2 Liczba odsłon dziś
Shares